Rekordsläppande Lafite Rothschild-auktion ger 7,86 miljoner dollar

Drycker

Sällsynta viner från källare i Château Lafite Rothschild befallde stratosfäriska priser vid en Zachys-auktion den 30 mars på Le Bernardin Privé på Manhattan. Den sju timmars försäljningen, som hölls för att fira 150 år av Rothschilds ägande av Bordeaux första tillväxt, gav in mer än 7,86 miljoner dollar. Zachys rapporterade att 100 procent av de 691 partierna - som representerar mer än 3000 flaskor vin - såldes.

'Det här är en en gång-i-livet-möjlighet att äga dessa viner', säger Zachys president Jeff Zacharia. 'Om du inte köper slottet ser du inte dessa flaskor igen.'

En tre-rätters lunch tillsammans med stora flaskor Lafite skapade en gemytlig atmosfär under försäljningen, med energisk budgivning på rummet som konkurrerar med stark aktivitet på telefoner och online. Över hälften av de viner som säljs till amerikanska anbudsgivare, med 13 procent till köpare från Asien och 15 procent till europeiska samlare.

Erbjudandenas historiska karaktär - som inkluderade sällsynta flaskor från 1868, 1869 och 1870 Lafite förutom släpp från de lovade årgångarna 1945, 1959, 1961 och 1982 i flera format - hamrades hem från auktionsblocket. (Försäljningen kom precis som Bordeaux förbereder sig för att introducera sin senaste årgång .)

Budgivarnas intresse för de bästa paketen var påtagligt. Ledande förpackningen var en kejserlig (6 liter) från 1959, som såldes för $ 160550, nästan dubbelt så hög uppskattning. Inte långt efter var flaskor 1868 och 1869, som båda såldes för 123 500 dollar mot höga uppskattningar av 20 000 respektive 50 000 dollar. Den vinnande budgivaren för 1868 gjorde också en firande måltid för fyra på slottet.

En flaska från 1870, som i auktionskatalogen beskrivs som en av de starkaste årgångarna före phylloxera, såldes för 80 275 dollar, mer än tre gånger den höga uppskattningen. Av de 11 flaskorna från 1800-talet på kvarteret satte 10 auktionsrekord.

Andra high-flyers inkluderade en magnum av 1925, samlade för $ 86.450 två enflaskor partier av 1945, köpte för en sammanlagt summa av $ 123.500 och två hela fall av 1982, förvärvade för $ 80.275 och $ 74.100 mot höga uppskattningar av $ 48.000 för varje.

Vill du få de senaste nyheterna om samlarviner och auktionsmarknaden? Bli Medlem för Wine Spectator gratis e-nyhetsbrev för insamling och få en ny topprankad vinrecension, samla frågor och svar och mer, levereras direkt till din inkorg varannan vecka!

Nya årgångar publicerade också imponerande siffror, med imperialerna för 2009 och 2010 för 13 585 dollar stycket, ett steg högre än de höga uppskattningarna på 10 000 dollar. Bokförsäljningen var urval från andra innehav av Domaines Barons de Rothschild (DBR), inklusive Château L'Evangile i Pomerol Sauternes hus Chateau Rieussec och Lafites andra vin, Carruades de Lafite .

Grunden för auktionen sattes av Zacharia och den nya ordföranden för DBR, Saskia de Rothschild , som tog över efter sin far, Baron Eric , 2018. Med hänvisning till deras familjs samarbetshistoria uttryckte Zacharia intresse för att introducera nästa generation på Lafite till insamlingsmarknaden. Zachys representanter genomförde analys på plats av flaskorna i slottets källare och smakade genom många årgångar.

'Jag har förmodligen druckit mer Lafite under de senaste veckorna än jag har gjort under hela mitt liv', säger Zacharia.

Äldre flaskor omarbetades vid slottet efter behov, men i alla fall toppades med samma årgång. Vinerna, fästa med auktionsspecifika säkerhetsmärken och etiketter, transporterades i temperaturkontrollerade behållare från slottet till Zachys anläggningar.

Även om samlarintresset för elitproducenter från mogna Bordeaux fortfarande är starkt, enligt Charles Antin, Zachys senior internationella vinspecialist, har den feberaktiga efterfrågan på Burgund överskuggat kategorin något under de senaste åren. Bourgogne utsåg Bordeaux i Zachys både 2017 och 2018. Förra året var husets tio bästa vinpartier alla Bourgogne.

På frågan om hur försäljningen den 30 mars kan påverka marknaden framåt 2019, drog Antin en kontrast mellan 1800-talets tappningar och nuvarande utgåvor. 'När vi säljer vin som [1868] är det som att sälja ett enastående konstverk', sa han. 'För några av de nyare flaskorna sätter auktionen en prishistorik som kan påverka framtida priser, men för 1868 och andra liknande är dessa viner så sällsynta att de är effektivt utanför marknaden.' Antin noterade att endast fyra flaskor från 1868 fortfarande finns kvar i Lafites källare, och sannolikheten att de kommer att släppas till allmänheten är ytterst tunn. 'Det här är flaskor som har genomlevt världskrig', säger Antin. 'Det finns inget annat som det.'